لیوان دمنوش: یک انتخاب هوشمندانه برای لذت بردن از نوشیدنی های گرم

لیوان دمنوش یک وسیله ساده و کارآمد است که به شما امکان می دهد با استفاده از گیاهان دارویی، چای، قهوه و یا هر نوع دمنوش دیگری، نوشیدنی های گرم و خوشمزه تهیه کنید. لیوان دمنوش ساز به شکل های مختلف و با جنس های متنوعی در بازار موجود است که می توانید بر اساس سلیقه و نیاز خود یکی را انتخاب کنید. در این مقاله به معرفی انواع لیوان دمنوش ساز و مزایا و معایب آن ها می پردازیم.

خرید لیوان دمنوش

انواع لیوان دمنوش ساز

لیوان دمنوش ساز را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

لیوان فرنچ پرس: این نوع لیوان دارای یک پلاستر است که در قسمت پایین آن یک صافی فلزی قرار دارد. برای تهیه دمنوش با این لیوان، کافی است مقدار مورد نظر از گل چای، قهوه، گلاب، زعفران و یا هر گیاه دارویی دلخواه را در آب جوش ریخته و پلاستر را روی لیوان قرار دهید. سپس پس از چند دقیقه، پلاستر را به آرامی به سمت پایین فشار داده تا صافی فلزی ماده جامد را جدا کند و نوشیدنی شما آماده شود. لیوان فرنچ پرس معمولا از جنس شیشه، استیل و چینی ساخته می شود و در ظرفیت های مختلف در بازار عرضه می شود. برخی از مزایای این لیوان عبارتند از:

– حفظ طعم و عطر طبیعی دمنوش
– قابل شستشو در ماشین ظرفشوئ
– قابل حمل و استفاده در هر جای
– مناسب برای تهیه قهوه فرانسوئ

برخی از معایب این لیوان عبارتند از:

– شکستن شیشه در صورت برخورد با ضربات
– نیاز به تعدیل حجم آب و ماده جامد برای تولید نسبت مناسب
– خطر سیل خوردن نوشیدنی در صورت فشار زیاد به پلاست

لیوان مگ: این نوع لیوان یک قوری کوچک است که دارای یک درپوش و یک صافی داخلی است. برای تهیه دمنوش با این لیوان، کافی است مقدار مورد نظر از گیاهان دارویی را در صافی قرار داده و آب جوش را روی آن ریخته و درپوش را ببندید. سپس پس از چند دقیقه، درپوش را باز کرده و صافی را بردارید و نوشیدنی شما آماده شود. لیوان مگ معمولا از جنس سرامیک، پلاستیک و فلز ساخته می شود و در رنگ ها و طرح های متنوعی در بازار موجود است. برخی از مزایای این لیوان عبارتند از:

– حفظ دمای نوشیدنی برای مدت زمان بیشتر
– قابلیت استفاده به عنوان لیوان عادی بدون صافی
– مناسب برای تهیه چای سبز، چای سیاه، چای گل و …

برخی از معایب این لیوان عبارتند از:

– نیاز به شستشوی دستی صافی
– خطر آسیب دیدن صافی در صورت برخورد با اشیاء تیز
– نامناسب برای تهیه قهوه

لیوان موکاپات: این نوع لیوان یک قوری فلزی است که دارای دو قسمت جدا شدنی است. برای تهیه دمنوش با این لیوان، کافی است مقدار مورد نظر از قهوه را در قسمت پایین لیوان قرار داده و آب را تا حد مشخص پر کنید. سپس قسمت بالای لیوان را روی قسمت پایین قرار داده و لیوان را روی حرارت قرار دهید. آب جوشیده شده از طریق قهوه به قسمت بالای لیوان منتقل می شود و نوشیدنی شما آماده شود. لیوان موکاپات معمولا از جنس فلز، استیل و آلومینیوم ساخته می شود و در اندازه های مختلف در بازار عرضه می شود. برخی از مزایای این لیوان عبارتند از:

– تولید قهوه با کف غلیظ و خامه ای
– سادگی در استفاده و شستشو
– مناسب برای تهیه قهوه اسپرسو، کاپوچینو، لاته و …

برخی از معایب این لیوان عبارتند از:

– خطر سوختگی در صورت تماس با قسمت فلزی
– نامطلوب بودن طعم قهوه در صورت استفاده از آب شور یا کلردار
– نامناسب بودن برای تهیه چای و گلاب

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
X