شاخه نبات حافظ: شرح غزلیات لسان‌الغیب با تلفظ صحیح و فرهنگ عرفانی

شاخه نبات حافز، کتابی است که شرح غزلیات حافظ شیرازی را به همراه تلفظ صحیح واژگان دشوار و فرهنگ اصطلاحات عرفانی ارائه می‌دهد. این کتاب توسط دکتر محمد رضا برزگر خالقی، استاد، محقق و حافظ‌پژوه نابینا نوشته شده و از سوی انتشارات زوار منتشر شده است.

حافظ، شاعر بزرگ و معروف ایرانی است که اشعارش با زندگی و فرهنگ ایرانیان عجین شده و در مناسبت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. حافظ به خاطر دانش عمیق و گسترده‌ای که در زمینه‌های مختلف داشت، لقب «لسان‌الغیب» یا «زبان غیب» را به خود اختصاص داد. او در اشعار خود، از عناصر مختلف ادبی، فلسفی، عرفانی، تصوفی، اجتماعی و سیاسی استفاده کرده و به بیان مسائل و معانی پیچیده پرداخته است.

شاخه نبات، نام مستعار یک زن جوان و زیبا بود که حافظ عاشق او شد. برخی منابع تاریخی نام واقعی او را فاطمه گویند و برخی دیگر نام او را نمی‌دانند. شاخه نبات، دختر چنگ ساز معروف قزوین بود که به همراه پدرش به شیراز آمده بود. حافظ با دیدن او در چنگ خانه، به شدت علاقمند شد و بسیاری از غزل‌های خود را به نام یا به یاد او سرود .

کتاب شاخه نبات حافظ، با هدف آشنایی بیشتر با زندگی و عشق حافظ و شاخه نبات و همچنین تسهیل در فهم و لذت بردن از غزل‌های حافظ نوشته شده است. این کتاب، با استناد به منابع معتبر تاریخی و ادبی، داستان عشق حافظ و شاخه نبات را با جزئیات و روایت جذاب بیان می‌کند. همچنین، در این کتاب، تلفظ صحیح و روان هر غزل به صورت حروف چینی آورده شده است تا خواننده بتواند با تلفظ درست از زبان حافظ سخن بگوید. علاوه بر این، فرهنگ اصطلاحات عرفانی و تصوفی که در غزل‌های حافظ به کار رفته است، نیز در این کتاب توضیح داده شده است تا خواننده بتواند معانی پنهان و عمیق اشعار حافظ را درک کند.

کتاب شاخه نبات حافظ، یک اثر جامع و کاربردی است که برای هر علاقمند به شعر و ادبیات فارسی و به ویژه شعر حافظ، مفید و مفرح است. این کتاب، با زبانی ساده و روان، خواننده را به سفری در دنیای زیبا و شگفت‌انگیز حافظ و شاخه نبات می‌برد و با ارائه شرح و تفسیر غزل‌های حافظ، از آن‌ها لذت بخش‌تر می‌کند.

 

 

 

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
X