چای ماچا: نوشیدنی سبز و سلامت‌بخش برای لاغری و کاهش چربی

چای ماچا یک نوع چای سبز است که از برگ‌های خشک شده و پودر شده گیاه چای تهیه می‌شود. این چای در کشورهای آسیای شرقی، به خصوص ژاپن، بسیار محبوب و معروف است و در مراسم‌های فرهنگی و مذهبی آن‌ها نقش مهمی دارد. اما علاوه بر اینکه چای ماچا یک نوشیدنی خوشمزه و خوشبو است، دارای خواص بسیار زیادی برای سلامتی و لاغری نیز می‌باشد. در این مقاله به برخی از این خواص خوب چای ماچا پرداخته‌ایم.

1. تقویت سوخت و ساز بدن

چای ماچا حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی قوی است که به نام کاتکین شناخته می‌شوند. این ترکیبات باعث افزایش سطح متابولیسم بدن می‌شوند و به سوختن چربی‌های اضافی کمک می‌کنند. براساس یک تحقیق، نوشیدن چای ماچا باعث افزایش ۴ درصد در سوخت و ساز بدن شده و باعث کاهش ۲۵ درصد در جذب چربی توسط بدن می‌گردد.

2. کم کالری و دارای فیبر

چای ماچا یک نوشیدنی کم کالری است که حدود ۳ کالری در هر فنجان دارد. این در حالی است که قهوه حدود ۵۰ کالری و شیرین‌بان حدود ۱۰۰ کالری دارد². علاوه بر این، چای ماچا دارای فیبر فراوان است که باعث سیر شدن زودتر و جلوگیری از خوردن غذاهای ناسالم می‌شود. فیبر همچنین به تنظیم قند خون، بهبود عملکرد روده و پاکسازی بدن از سموم کمک می‌کند.

3. افزایش انرژی و تمرکز

چای ماچا منبع طبیعی کافئین است که باعث افزایش هوشیاری، تمرکز و استقامت فرد می‌شود. هر فنجان چای ماچا حدود ۳۵ میلی‌گرم کافئین دارد که به اندازه ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین در قهوه است. اما چای ماچا به خاطر داشتن ترکیبی به نام ال‌تئانین، باعث نمی‌شود که فرد احساس تپش قلب، اضطراب یا ناراحتی کند. ال‌تئانین یک اسید آمینه است که باعث آرامش مغز و تولید هورمون شادی می‌شود.

4. سلامت قلب و عروق

چای ماچا به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌های قوی، به سلامت قلب و عروق فرد کمک می‌کند. این چای باعث کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب در خون می‌شود و از ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند سکته قلبی، آنژین صدری و فشار خون بالا پیشگیری می‌کند. همچنین چای ماچا باعث جلوگیری از انسداد رگ‌های خونی و بهبود جریان خون در بدن می‌شود.

5. ضد سرطان

چای ماچا یک منبع غنی از کاتکین است که یک نوع آنتی‌اکسیدان قوی است که خصوصیات ضد سرطان دارد. براساس تحقیقات، کاتکین باعث مهار رشد سلول‌های سرطانی، افزایش آپوپتوز (برنامه‌ریزی مرگ سلول) و کاهش التهاب در بدن می‌شود. چای ماچا به خصوص در پیشگیری و درمان سرطان پروستات، پستان، روده بزرگ، پوست و رحم مفید است.

6. درمان کبد چرب

کبد چرب یک بیماری است که در آن چربی در بافت کبد تجمع می‌کند و باعث اختلال در عملکرد آن می‌شود. عوامل مختلفی مانند اضافه وزن، دیابت، الکل و داروهای خاص ممکن است منجر به کبد چرب شوند. چای ماچا به دلیل دارا بودن خواص آنتی‌اکسیدان، ضد التهاب و چربی سوز، به درمان کبد چرب کمک می‌کند. براساس ۱۵ تحقیق، نوشیدن ۵ تا ۱۰ فنجان چای سبز در روز باعث کاهش فشار خون، قند خون، ال تی جی (Triglyceride) و ال تی پی (LDL) در بیماران با کبد چرب شده و عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد.

 

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
X