چای ماچا؛ نوشیدنی سبز و سرشار از خواص برای سلامتی و لاغری

چای ماچا یک نوع چای سبز است که به صورت پودر شده در دسترس است. این چای از برگ‌های گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می‌شود که در سایه پرورش داده شده و بعد از برداشت به شکل پودر ریز درمی‌آیند. چای ماچا یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های شرق و جنوب‌شرقی آسیا به خصوص ژاپن است که در مراسم خاص و رسمی آن کشور نقش مهمی دارد. این چای دارای رنگ سبز تیره، بوی علفی و طعم تلخ و شیرین است. خواص چای ماچا بسیار زیاد و متنوع هستند. این چای دارای آنتی‌اکسیدان‌های قوی، کافئین، فلوراید، کلروفیل، ل‌تئانین، کاتکین، پلی‌فنول، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که همگی برای سلامت عمومی بدن، پوست، مغز، قلب، کبد و روده مفید هستند. علاوه بر این، چای ماچا باعث افزایش سوخت و ساز بدن، چربی‌سوزی، کاهش وزن، افزایش انرژی، تقویت حافظه، تمرکز و خلاقیت، کاهش استرس و آرامش ذهن می‌شود. در این مقاله به برخی از خواص شگفت‌انگیز چای ماچا پرداخته و نحوه تهیه صحیح آن را آموزش می‌دهیم.

خواص چای ماچا برای سلامت عمومی بدن

– آنتی‌اکسیدان‌های قوی: چای ماچا حاوی آنتی‌اکسیدان‌های فراوانی است که می‌توانند با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن مبارزه کنند و از آسیب به سلول‌ها و بافت‌ها جلوگیری کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های مزمن مانند سرطان، دیابت، آلزایمر، پارکینسون، آترواسکلروز و التهاب مزمن دارند. چای ماچا دارای یک نوع آنتی‌اکسیدان به نام کاتکین است که به خصوص از نوع EGCG (گالات اپی‌گالوکاتکین) است که برای سلامت قلب و کبد بسیار مفید است. چای ماچا حدود 137 برابر آنتی‌اکسیدان بیشتر از چای سبز عادی دارد.
– کافئین: چای ماچا حاوی کافئین است که یک ترکیب تحریک‌کننده برای سیستم عصبی مرکزی است. کافئین باعث افزایش انرژی، هوش، تمرکز، خلاقیت و عملکرد شناختی می‌شود. همچنین کافئین باعث افزایش سوخت و ساز بدن و چربی‌سوزی می‌شود که منجر به کاهش وزن و پروفایل لیپید بهتر می‌شود. چای ماچا حدود 70 میلی‌گرم کافئین در هر فنجان دارد که تقریباً برابر با یک فنجان قهوه است. با این حال، تاثیر کافئین در چای ماچا با قهوه فرق دارد. در قهوه، کافئین به صورت ناگهانی وارد جریان خون شده و باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و تحریک عصبی می‌شود. در چای ماچا، کافئین به تدریج وارد جریان خون شده و باعث افزایش انرژی به صورت پایدار و طولانی‌مدت می‌شود. علاوه بر این، چای ماچا دارای ل‌تئانین است که یک ترکیب آرام‌بخش برای سلامت عصب و روح است. ل‌تئانین باعث تعادل بین تحریک و آرامش در سطح عصب شده و باعث کاهش استرس، اضطراب، خستگی و افسردگی می‌شود. ل‌تئانین همچنین باعث افزایش تولید سروتونین و دوپامین در مغز شده و باعث افزایش خلق و خو، خواب بهتر و حافظه قوی‌تر می‌شود. چای ماچا حدود 5 برابر ل‌تئانین بیشتر از چای سبز عادی دارد.

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
X