چای سیاه را چند ساعت می‌توان نوشید؟ نکاتی برای دم کردن و نگهداری چای

چای سیاه یکی از پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌های دنیا است که علاوه بر خوشمزگی، خواص بسیاری برای سلامتی دارد. اما آیا می‌دانید چای سیاه را چگونه باید دم کنید و چقدر می‌توانید آن را نگه دارید؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

چگونه چای سیاه را دم کنیم؟

برای دم کردن چای سیاه، باید به چند نکته توجه کنید:

– ابتدا باید آب را به جوش آورده و از آتش بردارید. اگر آب را خیلی جوشانده باشید، اکسیژن آن کم شده و طعم چای تغییر می‌کند.
– سپس باید مقدار مناسب از چای را در قوری بریزید. به طور معمول، برای هر فنجان چای، 2 تا 3 قاشق چای لازم است.
– بعد از آن، باید آب جوش را روی چای بریزید و قوری را با درب ببندید. مدت زمان لازم برای دم کشیدن چای، بستگی به نوع و کیفیت چای دارد. به طور کلی، می‌توانید بین 3 تا 5 دقیقه صبر کنید.
– در نهایت، می‌توانید چای را با استفاده از صافی در فنجان‌ها بریزید و با شکر، عسل، لیمو، شیر، دارچین و غیره مزه‌دهی کنید.

چقدر می‌توان چای سیاه را نگه دارید؟

بسیاری از کسانی که عادت به نوشیدن چای دارند، تفاوت چای تازه دم و چای کهنه را متوجه می‌شوند. اما در صورت کلی، چای دم کرده تا 6 ساعت ابتدائی، قابل نوشیدن است و با گذشت دو ساعت به مرور رنگ و بوی تازه‌اش را از دست می‌دهد¹. اگر قصد دارید چای را برای مصرف بعد نگه دارید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

– اگر مقدار زیادی از چای را دم کرده‌اید، به جای قوری، در ظروف شفاف و شستشو شده با درب مناسب بریزید و در فریزر یا یخچال قرار دهید. این کار باعث می‌شود که چای تا 24 ساعت بدون تغییر رنگ و طعم قابل مصرف باشد².
– اگر می‌خواهید چای را دوباره گرم کنید، بهتر است از چای کیسه‌ای استفاده کنید یا فقط آب کتری را مجددا گرم کنید. ممکن است گاهی حتی چای را دوباره گرم کنید. با این حال، انجام این کار ممکن است بسیاری از طعم‌ها، خواص تغذیه‌ای و عطر آن را از بین ببرد³. اگر چای خود را بیش از چهار ساعت است که دم کرده‌اید، گرم کردن مجدد چای به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. زیرا ممکن است باعث رشد کپک و باکتری شود⁴.
– اگر می‌خواهید چای را در فضای باز نگه دارید، بهتر است در ظروف پلاستیکی با درب بسته بریزید و در سایه قرار دهید. نور خورشید و حرارت محیط می‌تواند باعث تغییر رنگ و طعم چای شود⁵.

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
X